Türelmesen és tudásszomjasan várakoztunk a szlovák tárlatvezetésre a Késmárki Vármúzeumban (nem baj, ha nem írom ide, szlovákul,ugye?). Vegyes érzelmekkel vettük tudomásul, hogy várni kell és nem, nincs magyar vezetés, felirat sincs*, angol vezetés sincs, de csinos laminált lapokon szerepel a kiállítás anyag, azt olvashatjuk közben (ha marad időnk, míg a tót hajadon végighajtja a látogatóközönséget a termeken: nem maradt; de ezt ekkor még nem tudhattuk). És akkor...megláttam ŐT! Ott állogállt árván, csak úgy a paravánok előtt egy csodás, szecessziós ...bútor (?), Hupfeld Rt. Bécs felirattal. Oldalán egy papírfecni, hogy "music box". Szemmel láthatóan nem képezte semmilyen kiállítás szerves részét.
Milyen gyönyörű tárgy: szép anyag, tiszta vonalak, semmi csicsa...bécsiesen egy bukolikus tájkép, csodás!
Idill
Ez lehetett a hangfal...:-)
Atlantic...nem véletlen: főleg tengerentúli exportra gyártottak.
Kicsit leegyszerűsítőnek éreztem a music box címkét, zenedoboz, zenegép a szórakozóhelyeken volt régen...a pre-mp3 és pre-youtube érában, mondjuk, akkor nagy szám volt. Ennyit tudott: cserélgette a lemezt, a jobb készülékeknél láthattad is, nagyon menő volt.
Itt szerintem meghajtó karok lehettek.
Igen ám, de a Hupfeld Atlantic Orchestrion lemez nélkül zenélt ám, bele volt építve lyukszalag, a húrok, a kalapács...a lyukszalagot forgatta levegő (meg egy kicsike villanymotor), kalapács ütötte a húrt (lehet, hogy nem PONT így, de valami ilyesmi) és szólt a zene! 1902-ben!
Nagyjából ilyen volt a belseje.
Kép:https://www.liveauctioneers.com/item/11633294_070-barrel-orchestrion-hupfeld-atlantic
Gépzongorával már Liszt Ferenc is kísérletezett, de Ludwig Hupfeld nem állt meg itt, kifejlesztette a PHONOLISZT VIOLINA-át, ami hegedűre és zongorára írd darabokat is meg tudott szólaltatni. Hihetetlen!
A szerkezet nevével Hupfeld egyébként Liszt Ferenc előtt tisztelgett.
http://www.4to40.com/kids-magazine/world-eighth-wonder/attachment/hupfeld-phonoliszt-violina/
"Egy körbe-körbe forgó, 1300 szálból álló lószőr vonó szólaltatja meg a három hegedűt, míg a fogólapot a kulcsok nyomják le, melyeket kis fújtatók hajtanak. Tekintettel a gép összetettségére, nem nehéz elhinni, hogy a gyártóknak húsz éven át nem akadt versenytársa a hangszerpiacon."
(https://papageno.hu/intermezzo/2018/07/ujra-mukodokepes-az-1910-es-brusszeli-vilagkiallitas-csodahangszere-video/)
Az én "leletem" egy egyszerű...orchestrion.
Az egyszerű is nagyon drága volt, magánszemély ritkábban engedhette meg magának;elegánsabb mozikban előfordult, a némafilmek idején nagy népszerűsége volt.
Egy hasonló példány nemrégiben 5400 dollárért kelt el egy internetes aukciós oldalon.
Hogy a késmárki folyosóra hogyan került...nem tudom...de
valami azt súgja, hogy nem egy szlovák újgazdag arisztokrata adománya.
Music box.
Jaj.
*Ha Szlovákiába jössz, fel kell készülnöd, hogy magyar felirattal kizárólag a tiltó, illetve a pénzfizetéssel kapcsolatos táblákon találkozol. Erről majd egy következő posztban.