Egyéjszakás Kaland :-)
Úgy kezdődött, hogy rádöbbentem: nincs itthon kenyér és a bolt is be van zárva.
És azzal is szembesülnöm kellett, hogy a szárítottélesztő-készletem is bizony véges: be kell osztani. Kovászom meg még nincs, addig éhenhalunk, míg az beérik.
Kompromisszumos megoldás: az öregtészta. Minimális élesztőhasználat. Ergo egészségesebb is. DE: akkor még az sem volt, csak egy zacskó szárított cucc.
Tehát akkor este egy gyors kenyeret sütöttem, öregtészta nélkül, barnasörrel. És annak a tésztájából tettem félre. Az lett az ŐS-öregtészta. Tényleg, hívhatnám őstésztának. is :-D.
jójó, de nem az IGAZI: a sima élesztős kenyér
Tehát: vagy lecsippentünk valamennyit (én 25 dekát szoktam) az előző sütés előtt a tésztából, vagy előre elkészítjük az alább részletezett módon, és akkor ott lapul a hűtőben szépen. Kb. 10 napig jó, etetgetni nem kell. Ha alkoholos lesz az illatja neki akkor már nemigen jó.
Öregtészta
50 dkg kenyérliszt
- 3 dl víz
- fél tk. só
- 1 dkg friss élesztő
Keményebb tésztát készítek, amit egy fedeles tálban hagyok a konyhapulton. legjobb, ha 4-5 óra múlva betesszük a hűtőbe.
Vagy adagokra osztva mehet a fagyasztóba.
(limara: https://www.limarapeksege.com/2008/11/regtszta-tulajdonkppen-vletlennek.html)
Részemről még nem fagyasztottam, mert mindig elhasználom. Továbbá nem is szoktam bajlódni a túlkelesztéssel sem. Be a hűtőbe és kész.
Kettes számú, immár öregtésztás kenyér ("Egyéjszakás Kaland")
25 dkg öregtészta
50 dkg finomliszt.
3dl világos sör (a barna elfogyott)/víz/tej.
A sör azért jó, mert a komló szerintem hozzá ad az ízhez. A héja is finomabb lesz, figyeljétek meg. Akinek tiltja a vallása, használhat más folyadékot is.
(Megjegyzem, amúgy régen is tettek a kenyérbe komlót. Biztos nem véletlenül.)
1 (!) teáskanál só
fél teáskanál barnacukor/méz
1-2-ek olaj (Artajo Bio szűretlen :-D) egyébként elhagyható szerintem
FONTOS: minden hozzávaló legyen szobahőmérsékletű! Én a sört is meg szoktam melegíteni. ilyenkor :-)
Kövezzetek meg, de én dagasztógépbe rakom.
https://youtu.be/7QhjZ_G2grQ
A dagasztóprogram végén kelesztőtálba teszem, szobahőmérsékleten egy éjszakát pihen, ha reggel nem teszem be s sütőbe, akkor hűvösebb helyen még bátran pihenhet.
Valójában nem is árt neki.
A sütés előtt pár órával kenyértésztát a nyújtódeszkán (félfogóssal szoktam beszórni a deszkát) óvatosan, finoman, kedvesen átmozgatom, kezdetleges cipót formálok belőle, majd sütőpapírral kibélelem a jénait (teszkóban vettem, lengyel gyártmány, 1300 Ft-volt).
Beleteszem a jénaiba, kis vizet spriccelek rá, meg a jénai belső fedelére, és megint szundi. Nem tudok pontos időtartamokat mondani, mert...hogy is mondjam, alkalmazkodnia kellett a kenyérnek is hozzám. akkor sütöttem, mikor időm volt.
Nem kell megijedni, nem fog olyan „szépen” följönni, mint a fánk, vagy lángos. De majd....
szép álmokat
Azt találtam ki, hogy a HIDEG sütőbe teszem bele, addig is keleget, míg a sütő bemelegszik. Előtte vágást ejtek a cipón, megint spricc és be az alsó rácsra. Alsó+légkeverést szoktam állítani, 220 fok, 40-45 perc.
Az idő elteltével naaaaagyon óvatosan leveszem a jénei tetejét (piszok forró, vigyázzatok!), spric, spricc a kenyérre, a sütőbe (ettől lesz szép kérge majd, ettől IS) és már itt személyes ízlés dönti el, meddig sütjük, ki a barnább, ki a szőkébb héjat szereti.
Rácson hagyjuk kihűlni.
alakul
A konyharuhában kelesztés szerintem onnan eredeztethető, hogy a szakajtót nyilván ki kellett bélelni valamivel. Csak el ne felejtsétek belisztezni a kendőt, mert különben úgy jártok, mint én.